pondělí 21. dubna 2014

Na hranicích s Yukonem

Stále pln dojmů a nadšení z cesty míšený s naštváním, že jsem si nevzal víc dní volna a cestu si neužil víc. Během pár dní to přejde, znám se, a nastane jen blažený pocit, že jsem se vydal prozkoumat další část Kanady. I smíšené pocity z řízení a ujeté dálky, zda-li to byl dobrý nápad jet sám či nikoliv. Přeci jen nejsem ten 18 letý kluk s čerstvým řidičákem, který by jel na kraj světa jen aby si užil jízdu. Za těch necelých deset let mám najeto okolo 300 000 km a řízení beru spíš jako nutnost dostat se z bodu A do bodu B. Tempomat a automatická převodovka tomu užití si jízdy moc nepomůže, i když jsem místy z nudy sekvenčně cvakal kvalty sem a tam, jen aby mi to rychleji ubíhalo.   
 
 
 
Rodiče mě naučili krom spoustu jiných vzácných věcí (velké díky za ně, avšak oni můj vděk jistě znají) i jednu, kterou jsem mohl uplatnit. Zkrátka držet hubu a krok - umět se spokojit s tím co je a nevymrčovat si něco víc. Uplynulý výlet sice nebyl tak jak jsem si lajnoval v představách, i tak se k němu budu často v myšlenkách vracet. Nejsem plánovací typ, abych týden před cestou seděl a zapisoval si každý kout, který chci navštívit. Posbíral jsem na zemi pár střípků, co jsem kde zahlédl a vytáhl ze Zdeny při jeho jízdě (pravda, měli na to s Kájou dva týdny), nasedl do auta a jel. Nezajímal se, co mi jak dlouho potrvá, potřeboval jsem vypnout, vyrazit. Otočit klíčkem, šlápnout na pedál a jet. Představy byly dojet kamsi na sever, zamknout auto, naházet do báglu věci na dva dny a jít do přírody. Telefonát se Zdenou mě přesvědčil jet více na západ, aniž bych si v danou chvíli uvědomil, jaká je úměra s cestou strávenou řízením.
 
 
Už kousek před Edmontonem začíná chumelit a cesta se stává záživnější. Dál za hlavním městem Alberty při snaze dojet až do Dawson Creek si toho z cesty moc nepamatuji. Tma, sněhová pokrývka dálnice, která ďábelsky klouže se postaraly o to, že mé oči byly upřené na cestě a okolí jsem moc nevnímal. Jedu jako robot a odpočítávám hodiny, které mi do cílové destinace zbývají. Nakonec se rozhoduji první část cesty zakončit v Grande Prairie. Ford v karosářském provedení hatchback není moc přátelský pro spaní uvnitř, po sklopení zadních sedaček vzniká nemalý schod, tělem lezu do útrob kufru a hlavu nechávám ležet na sklopeném sedlu.
 
 
To by bylo, první část cesty za mnou, vstávat a ukrajovat další. V Dawson Creek chci zastavit u informačního centra, díky Velkému Pátku je zavřené, stejně tak i v dalších městech Fort Nelson i Fort St. John. Stále čekám, kdy mě okolí uhrane, jak že bude ten sever vypadat. Načínám druhou tisícovku kilometrů a stále nic. Ona i zdejší krajina je hezká, o tom žádná - za rok a dva měsíce jsem si na ni zvykl jako na standard, čekám nějakou změnu. Až tachometr překračuje nějakých 1500 km, změna nastává. Přejíždím přes pohoří a přede mnou se otvírá pohled na Northern Rocky Mountains Provincial Park. Ten pohled za to stojí, až se nechce věřit, že předchozí a nynější scenérii dělí jeden "hloupý kopec". Sjet táhlými točkami dolů k řece Tetsa River. Teď už cirka 220 km k cílovému místu. Konečně vidím i tu slavnou "wildlife", jako první dvě skupinky Caribou, líně požírající zeleň vedle silnice. Nejsou plaší, auta zaregistrují, žádná změna směru se u nich nekoná. A je v našem zájmu řidičů přinejmenším zpomalit.
 
 
Oblast Muncho Lake Provincial Park se zatím stále ledovou plochou jezera stojí za četná zastavení, a to nejen díky padajícím kamenům přímo na silnici - a když mluvím o kamenech, rozhodně nemyslím malý štěrk. Rád bych hleděl vlevo na jezero a jeho okolí, vykloněný až k čelnímu sklu musím pozorovat sráz, zda-li se něco neřítí dolů - a jsem sakra rád, že mám na auto plnou pojistku. Popadaným kamenům na silnici se i díky jízdě v protisměru (výhoda malé osídlenosti zdejších končin) zdárně vyhýbám a další překážkou mi bude dle značení zvíře největší - bizon. Je okolo sedmé hodiny a do cíle zbývá necelých 60 kilometrů, raději nikam nechvátám a na plyn šlapu s citem. Střet s bizonem při představě jeho váhy není nikterak příjemný.
 
 
Bizoni zde byli na pokraji vyhynutí, nakonec se je podařilo zachránit a kdesi jsem četl, že jich nyní čítá na 3 000. Vysokému číslu začínám věřit při povalování se očividně bizoního trusu všude kolem cesty. A ne nadarmo říkat, že s ohledem na jejich velikost je těžce přehlédnutelný. Někde tu musí každou chvíli být, budu mít štěstí? Až pár kilometrů před cílem mohu vidět první skupinku, líně si to šinoucích po krajnici. Z jejich očí se moc číst nedá, dominantní je jejich mohutné tělo s hlavou - v kontrastu vyznívají až legračně jejich subtilní nohy. Raději z auta nevystupuji, nerad bych zkoušel jejich sílu a rychlost. Oni si hledí svého, já se proto pokusím až na pár fotek o totéž. Je jich tu hodně, další a další stáda, že prvotní nadšení spatření vzácného zvířete druhý den měním za "zase další bizoni, ach jo..." :)
 
 
Jsem v kempu Liard, druhých největších hotspringů. Kroužím po campsite a všech cca 12 míst je zaplněných. Safra. Naštěstí po krátké obhlídce přírodních pramenů zrovna otevírají i druhou část kempu a mohu si vybrat z kvanta dalších míst. Volím ústraní, lopatou odhazuji sníh okolo stolu a ohniště a pomalu stavím stan. Obléci plavky a jít na snad zasloužený odpočinek do horké vody. Lidí tu je naštěstí málo, značně ztrhán cestou během chvíle usínám - právě když se obloha šeří a vystupují hvězdy. Pocit únavy přebíjí jakékoliv nutkání mít myšlenky na auroru. V tom mě probouzí jakési čenichání u hlavy, s leknutím se probouzím. Roční fenka husky jménem Mika nejspíš kontroluje, zda-li žiju. Všude je tma, Miku drbu za ušima a letmo kontroluji oblohu. Vidím ne moc ostrou šmouhu přes celou oblohu a přemýšlím, zda-li to přičítat slabé auroře. Pochybnosti berou za své, během následujících 15 sekund se obloha rozjasní díky dalekosáhlé šmouze a nestačím se divit. Rychle se převlékám a pádím do kempu /cca 750 metrů/ pro foťák. Tělo je po cestě dřevěným molem rozpolcené, zatím co nohy velí stůj a koukej, hlava popohání k autu. Než se dostanu zpět, aurora pomalu mizí. Je to možné? Takhle rychle? Ze zoufalství sedám do auta a vyjíždím do údolí s nadějí, že ji uvidím lépe. Bohužel. A tak jsem o něco více znalejší, jak se dovede polární záře s rychlostí zjevit a s ještě větší odejít.
 
 
No co, jdu rozdělat oheň a trochu se zahřát, na sněhu to jde hůře, ale po chvíli se daří. Když jdu pro další štěpky stromů, opět vidím skrze les cosi prosvítat. Nechávám oheň ohněm, ujišťuji se, že nemá co chytit, beru stativ a foťák a sprintem valím na dřevěný chodník k pramenům. Je tam, sice ne tak jasná jako dříve, ale můj první výlet za aurorou je v tomto měřítku chabá hračka "made in china". Už není přímo nad námi, schovává se za vrcholkem hor. Mohu každou sekundou sledovat její měnící se tvar a v závěru vidět, jak doslova a do písmene padá a mizí. To se nedá popsat, to se musí zažít.
 
 
Hřeje mě vědomí, že jsem zase o něco znalejší. Vracím se k ohni, nechám dohasnout a ubírám se do stanu. Spacák je řádně promrzlý, všechno oblečení jde dolů, honem vyrovnat tepelnou rovnováhu uvnitř spacáku. Zapnout, zatáhnout kapuci a doufat, že teplota nespadne pod -10°C, na to spacák není dle výrobce stavěný. Ráno mohu vidět lehce zmrzlou vrstvu uvnitř stanu, spalo se však příjemně. Nyní pomalu a chamtivě tahám oblečení, které v následujících minutách přijde na mě, do spacáku, abych ho alespoň trochu zahřál. Proces vyjití ven je u konce (ostatní kempaři spí převážně v nastartovaných karavanech) a vítá mě jasný slunečný den. Vydatná snídaně, ranní koupání a můžu přemýšlet, kam dál. Na hranice s Yukonem to mám už jen 150 km, do Whitehorse už "jen" 646, na Aljašku... No mohl bych pokračovat, ale stojím nohami na zemi a kalkuluji s cestou i zpět. Proto to po zralé úvaze rozhoduji otočit, západněji se na dnes už nepodívám. Třeba někdy později, kdo ví.
 
 
Rychle tak dostávám nápad jet alespoň více na sever, vrátit se před Fort Nelson a odbočit do Northwest Territories až k řece MacKenzie, vsadím se, že tam musí být hezky a rozbalit stan u řeky, kde široko daleko nikdo není. Po cestě beru benzín za 1.95, což je pro představu stejná cena, jako je nyní v ČR (oproti cca 1.20 v Albertě). Rychle kalkuluji, kolik potřebuji na dojezd do Fort Nelson a beru jen potřebné množství. Jsem u odbočky na sever a pln odhodlání jet, zadávám do navigace bod zájmu, kde bych rád zakempil - jenže ukazatel necelých 500 km za 9 a 1/2 hodiny je demotivující - silnice jsou o poznání horší než hlavní tahy. Po přejezdu řeky Fort Nelson, kdy jsem v uplynulých pár kilometrech měl hodně blízko k mikrospánku, raději zastavuji a lehám na stůl s vidinou krátkého odpočinku. Je příjemných 10°C a z 15 minutového vypnutí se stávají 3 hodiny. Po šesté hodině se dokopu vstát, udělat jídlo a se smutnýma očima se přes most vydat pomalu zpět do Calgary. Tělo dostalo pořádně zabrat, nerad věci vzdávám tak snadno, jenže reálné zhodnocení situace je na místě. Můj výlet je u konce. Téměř na autopilota se dostávám během dalšího celého dne domů, pro představu jsem ujel za tři a půl dne více než z Vancouveru do San Francisca a zpět, případně o něco méně než z Brna do Barcelony a zpět.
 
 
Ještě dnes ráno z pohodlí domovu jsem byl přesvědčen, to když jsem se nemohl dokopat z postele, že už nikdy víc nic tak bláznivého neudělám. Po odpoledním vrácení auta a běhu z autopůjčovny domů (9 km) mi zase o něco narostl hřebínek a jen mohu suše napsat - nikdy neříkej nikdy. Aljaška není až tak daleko jak se zdá... A tak kdo ví - přeci jen je stále tolik míst, kam bych se rád dostal. Bon voyage et merci Canada, je t'aime.
 

čtvrtek 17. dubna 2014

Onlajn z cest na sever

Konečně další volno, které jsem se rozhodl využit k cestě na sever, do oblasti mimo civilizaci, poznat další čast krásy teto země. Bude-li to možné, pravidelně budu aktualizovat a mapovat stopy mé cesty. Vesele Velikonoce!
 

Den 1, 20:30, 428 km - už ráno jsem si vyzvedl auto a společníka mi na cestě dělá nový Ford Fusion. Je to parádní auto, celou cestu na mě bedlivě kouká modré podsvícení palubního displeje. Rovnou dálnici přes již známý Red Deer jsem to dosvištěl až do Edmontonu, hlavního města Alberty. Zde jsem dokoupil poslední potřebné věci, kanystr snad nebudu potřebovat, ale jistota je jistota. I potraviny na pár následujících dní mám snad všechny. Na obhlídku města nemám čas, je relativně blízko a věřím, že bude možnost si sem zajet. Beru obchvat a díky vysoké oblačnosti spojené s chumelením nevidím ani jeho obrysy centra. Páteřní síť silnic je pestrá a přehledná - to i v Calgary, i přes značně obdařený smysl pro orientaci jsem se v novém bydlišti párkrát ztratil. To díky rychlosti stavby, kterou i vyspělá technika aktualizací map není schopna reflektovat. Čeká mě slušná dávka 850 km až do Dawson Creek, není čas ztrácet čas. Konečně jsem na 43, tedy dálnici pojmenované Alaska Highway, z níž jsem už pěknou dávku kilometrů ukrojil. Je mi jasné, že někde v dáli budu muset směr odklonit, kdesi v hloubi duše ve mne dřímá nutkání nezastavovat a pokračovat až do jejího konce. Teď však ještě ne, mám hodně cílů a snů před sebou, proč osekat cestu na pět či šest dní a vrátit se k práci. Někdy později si však tento sen na tomto kontinentu splním. Vzhůru vstříc sněhové bouři, kterou bych rad bez komplikaci projel a vstal do hezkého slunečného dne na rozhraní Alberty a BC. Šťastnou cestu, za zvuku country v místních rádiích pokračuji směr severozápad.
 
Den 2, 8:30, 782 km - nepříznivé povětrnostní podmínky kombinace sníh-vítr-mráz se zapříčinily o první zdržení. Tempomat na pohodových a klidných 110 km/h jsem po lehkém brnknutí do brzdového pedálu a následném stáčení auta mimo silnici raději vyměnil za děsivých 55 km/h a jen se divil, že jsem žádné předjíždějící auto nepotkal později v příkopě. Před druhou hodinou ranní se rozhoduji přenocovat v městečku Grand Prairie. Vstávání dobrou hodinu odsouvám, nyní v plné parádě a po vydatné snídani (zřejmě poslední poctivé, což zamrzí, soboty jsou u mě vždy ve znamení vajíček a neděle lívanců) se ubírám k Dawson Creek. Divočina může začít.

 
Den 2, 10:41(9:41), 909 km - první záchytný bod pokořen, Dawson Creek a oficiální nultý kilometr Alaska Highway dle starých tradic. O hodinu se mi prodloužil den při přechodu na jiné časové pásmo. Nyní směr sever na Liard, přírodní horké prameny a výskyt bizonů, 750 km přede mnou. 

 
Den 2, 15:40, 1500 km - jsem za volantem dohromady cca 15 hodin a mám pocit jako bych jezdil dokola. Nic moc k vidění, z divoké zvěře jsem doposud viděl jen jednu kočku domácí a par mršin stažených auty. Tento kilometr je jak se ukazuje zlomovým, přejíždím přes pohoří a sjíždím do údolí k řece. Oblačnost se roztrhala a nevím co dřív - zda-li se věnovat řízení a nebo koukat na krajinu. Wow!
 
Den 2, 17:00, 1600 km - konečně se dočkávám i nějaké zvěře, karibu - kde ze jsou ty naše plaché malé srnky... Jeden si usmyslel postavit se uprostřed silnice - ani přes klakson protijedoucího auta to nehodlal vzdát. O par kilometrů dále se objevuje cedule pozor na bizony. Jejich trus podél cesty je známkou toho, ze na ně musím co nevidět narazit (snad jen obrazně řečeno).
 
Den 2, 1660 km - už se blížím k cílové destinací Liard Hot Spring, na silnici si to líně pochodují bizoni - a vůbec se netrápí s projíždějícími auty, ještě aby ano. 

 
Den 2, večer - kempuji, stavím stan, jdu se vykoupat a večer vidím luxusně jasnou Auroru! Popsané vše bude ve článku po návratu :) hřeje mě dobrý pocit, ze jsem ji na toto výletě viděl. Avšak jen do chvíle, než lezu do vymrzlého stanu a spacáku. Ddddobrrrrrou, brrrr
 
Den 3, ráno - neumrzl jsem! Další výhra, spacák drží, jen se musím naučit spát natažený na zádech, což mi dělá problém. Čaj, snídaně a jede se směrem zpět, na tomhle výletu se západněji nedostanu. 

 
Den 3, 14:00, 1922 km - opět nazpět v civilizaci s mobilním signálem, na vrcholu jedné z hor si dopřávám oběd s výhledem (ohřátá konzerva teda...) a přemýšlím, jakou cestou se vydat. Zda-li jižně na Prince George či na sever k McKenzie river. Mám na dojetí k odbočce cca 50 km přemýšlení, a nebo vyhraje hod mincí? 

 
Den 4, 0:35, 2413 km - hlava pěkně pročištěná a odreagovaná, ale tělo to moc nedává. Dosavadní porce kilometrů mě ubíjí. Sice jsem nakonec odbočil na NW territories a odebral se směr McKenzie river, avšak oči začaly vypovídat službu. Z chvilkového odpočinku na stole se stal nedobrovolně tříhodinový spánek, je na čase to otočit a pomalu se vracet zpět. Cca hodina jízdy a hledání klidného místa ke spánku. Nejspíše se díky tomu podívám i na ten slavný Edmonton.


Den 4, 20:45, 3443 km - jsem doma! Nakonec o půl dne dřív, než jsem plánoval, každopádně stálo to za to a i kdybych měl byť jen dva dny navíc, stejně by mi nestačily, chtěl bych jet dál, a dál. Na Yukon a nahoru na nejsevernější místo Kanady, o týden déle a jel bych zpátky přes Aljašku, co si budeme nalhávat. Z celkových cca 80 hodin mimo domov jsem 40:38 řídil - efektivita je příšerná, ale to, co jsem mohl vidět a zažít za to stálo. Teď je na čase se jít zkulturnit, trochu vyspat a zítra protřídit fotky, vybalit věci a sepsat kloudně článek. Jak se tak dívám - aplikace v telefonu na příspěvky s obrázky udělala pěknej guláš.

středa 16. dubna 2014

Na půli cesty na Aljašku

Jsou chvíle, kdy přemýšlím, co že vlastně chci dělat až skončím s cestováním - v jakém oboru to zapíchnout, ve kterém městě či zemi. Jedno vím jistě, rosnička zajisté nebudu. Nejspíš jsem slibné počasí zakřikl, vydrželo pár dní a opět se na nás přihnala sněhová fronta. Půlka dubna a výhled z okna je znovu bílý. Co víc si přát. Opět se po dvě noci ukázalo upozornění na auroru. V pátek po hokeji (dalším v pořadí, tentokráte posledním domácím letošní sezóny, proto jsem neodolal a pořídil si upomínkový předmět s číslem 24 na zádech) jsem se s Markem, Georgem a Žanetou nevydal - bylo zataženo a osobně jsem tomu nevěřil. Tento tip byl správný - v noci jsem je ještě dle předpovědí navigoval na místa, kde by mohla být oblačnost protrhaná, ani mé rady nezabraly a naprosto zničení bez úspěchu se vrátili okolo osmé hodiny ranní. Marko byl viditelně rozladěný, na auroru se těšil. Sobotní noc jsem tušil, že se opět pravděpodobnost jejího výskytu zvedne - a předtucha zafungovala. Po deváté hodině začínám obvolávat, nejdříve zjišťuji povětrnostní podmínky v okolí a po desáté hodině jedeme vstříc dalšímu dobrodružství. Borci jsou odvařeni z předešlé noci, volant si beru na starost já a jedeme k Banff - jezero Minnewanka, kde se to lovci špičkových fotek jen hemží.
 

 
Netrpělivě čekáme dlouhé minuty, jenže obloha se netváří, že by chtěla být jakkoliv milosrdná. Okolní sněhem pokryté hory ozařuje téměř plný měsíc a velím k přesunu hlouběji - až za samotné hranice s národním parkem Jasper. Slušná porce kilometrů, jsem si téměř jist, že polární záři dnes klukům vítězoslavně naservíruji na zlatém podnose. Cesta se stáčí konečně na sever, mám na ní dobré vzpomínky z výletu okolo Rockies. Táhnoucí se klikatá cesta mezi vrcholky hor musí každou chvílí odkrýt své tajemství, nechci to vzdát, teď když jsme už ujeli necelých 300 km. Byl bych jel až kam mi nádrž stačí, dnes nám však nebylo souzeno. Smutně to otáčím a mlčky míříme zpět do Calgary. Zatím co oba dobrodruzi spí, alespoň s mírným zápalem se mé oči občas odkloňují z upřeného pohledu na cestu přede mnou. Bohužel, úspěšnost mi spadla na 50% a až nyní si uvědomuji, jaké že jsem měl štěstí, když jsem záři viděl napoprvé.
 
 
No co, příležitostí bude snad povícero, jak Marko, tak George ji chtějí vidět a bezpochyby bude výletů za hranice světelného smogu Calgary tucet. Já si necílený výlet odstřihnu už za pár dní. Loni jsem velikonoční svátky mířil za vodou a čvachtáním se na surfech, letošní rok jdu cestou zcela odlišnou. Po zítřejším kratším pracovním dni sedám do auta a mířím na sever. Dawson creek, po cestě mít oči na stopkách, zda-li se mi znovu neukáže aurora. Projít známé městečko které protíná "Alaska highway" a zamířit si to na sever - až tam, kam mě kola dovezou. Vidět pravou severskou divočinu, losy a pokud se podaří dostat i dál, tak bizony, být daleko od zhýčkané civilizace. Vyjet, vypnout - užít si naprosté samoty. Přípravy vrcholily v předchozích dnech, dokoupil jsem potřebné propriety, sekerku, pořádný "mesr" (nůž), stan pro všechny případy, pokud teploty nebudou nikterak mrazivé, pár drobností pro přežití a hlavně i sprej na medvědy - začínají se probouzet.
                                             

                                          

Dobrodružství na cestách severu může začít. Před na pár dní posledním spánkem v teplém pohodlí velké postele a horké vany si nesmím zapomenout projet videa, jak se sprejem zacházet. Zkrátka a dobře jedu si užít možná poslední pořádnou zimu (a nebo se opět pletu?).
A tak pokud mi to porytí signálem dovolí, budu zde v novém příspěvku mapovat cestu online - buďte naladěni :)
 

Photo by: Zdenek Charvát

úterý 8. dubna 2014

Srdcem komeťák

Vždycky si říkám, jestli má vůbec smysl psát blog, moc lidí ho stejně nečte, jenže pak přijdou nečekané a potěšující zprávy, které rozhodně podpoří snahu něco smolit - díky za motivaci Kristýně a Lucčiné neznámé kolegyni z práce - dostalo se to až ke mně (dnes, o den později, jsem si mohl přečíst i její reakci na FB, znám tedy i Tvé jméno - Peťo, moc děkuji za vlídná slova a vidím, že psaní má opravdu smysl, za 4 měsíce v Calgary ahoj! :) ).
 

 
Zatím co jaro je v ČR nepřetržitě v pohotovosti nejspíše od loňského podzimu, s klepáním na dveře zde v Calgary si dalo pěkně na čas. První jarní den nám napadlo deset čísel sněhu a následujících pár dní téměř stejné množství přibylo. Nyní s odstupem dvou týdnů mohu říct, že už i tady se těšíme poctivému jaru a obzory pro víkendové túry se naplno otevírají. I sladké donuty u Tima Hortona se doufám nadále nebudou měnit v izolační vrstvu proti kruté zimě a s čistými chodníky mohu naplno nastavit tréninkový plán na červnový maraton. Teploty se vyšplhaly k deseti stupňům, takže klimatizace v autě naplno v zápřahu. Zima je snad definitivně pryč a zda-li lituji přesunu do mrazivé části Kanady? Ani omylem, vždyť zima ke Kanadě neodmyslitelně patří, ať si každý nadává jak chce. Teď začít dohánět hibernací zapříčiněnou absenci výletů.

  
Příjemným zpestřením pracovních dnů vč. sobot byla návštěva NHL místních flames - s Jirkou Hudlerem v čele proti zvučnému týmu jezdců z New Yorku. Vydáváme se na stadion s předstihem, nesmí chybět český dres, dnešní fandění bude o něco příjemnější než ve Vancouveru, kde žádný Čech tamější barvy nehájil. Ohlasy na adresu dresu s českým znakem jsou častější a vlídnější. Skloňování jmen Jágr i Hašek jsou zde překvapivě frekventovanější nežli tomu je u Hudlera - nejproduktivnějšího hráče místních (!!!), jako by místy ani nevěděli, že je Hudler Čech. Při pořizování fotky u plakátu s krajanem okolo mě prochází fanoušek Rangers, s 68 na zádech. Dres s Jardou Jágrem z doby, kdy hájil tmavomodré barvy. Samo sebou hned fanouška odchytávám a fotím se i s ním. Jarda je legenda!

 
 
Vesměs celý zápas, když jsem opustil místo, se se mnou spousta lidí dávala do řeči a jde vidět, jak moc Jágra i místní Kanaďani uznávají. Hra byla parádní, útok střídal útok a po divoké přestřelce místní plameny přehrály soka z USA v poměru 4:3, díky naší dobré náladě zpívajíc v objetí a kolíbání se ze strany na stranu jsme se delší dobu umístili na multifunkční kostce nad ledem a snad si tak mohli čeští hráči i ostatní fanoušci na stadionu zajásat při pohledu na národní znak na prsou. Ač nejkvalitnější liga světa, nemohu se ubránit dojmu, že tady v Americe hokeji něco chybí. Což o to, mastná klobása či absence českého piva se ještě zkousnout dá, jenže ta atmosféra, na kterou jsem zvyklý ze zápasů Komety - to se nikde jinde nevidí.


 
A tak se výsledkově úspěšná návštěva dala pojmout jako adaptace na New Yorské prostředí, o pár dní později po předchozí domluvě s Broukem bookuji letenky do New Yorku a plán na 7. - 11. 5. je dán. Splnit si další z mnoha snů. Po bezmála dvou a půl letech to tady Brouk balí a přesouvá se pomalu zpět do ČR. Bude mi ctí zažít dobrou rozlučku na tomto kontinentu, i když Brouku, mohl jsi tu ještě vydržet, těch míst k navštívení není zrovna málo a těžko najít lepšího sparinga.

 
Produktivitu v práci notně oslabují zápasy "mé milované" Komety, kdy prožívám i na dálku naprosto stejné pocity jako před dvěma lety. Držím všechny palce, ať to letos vyjde. Je jedno, jak daleko se každý fanoušek nachází, srdce bijící pro svůj tým se nikdy nedá vyměnit, ani zde v souřadnicích NHL, a při zítřejším vyšetření na další darování krve doufám sestra ve fonendoskopu jasně uslyší: Vzhůru Brno! Brno Kometa!